Wirtualne Warsztaty Polowe

Tytuł: Nawożenie startowe zbóż?

Nawożenie zbóż, a w szczególności dominującej na terenach Polski pszenicy ozimej rozpoczynamy już na poziomie uprawek pożniwnych. W tym czasie ważne jest odpowiednie wprowadzenie fosforu i potasu do gleby. Nawożenie rozpoczynamy od obliczenia ilości składników wprowadzonych do gleby za pośrednictwem resztek pożniwnych, które są doskonałym źródłem fosforu i potasu. Często zboża są jednak uprawiane w technologiach uproszczonych i brakuje intensywnego wmieszania składników w głąb gleby. Nawożenie zatem warto zastosować odpowiednio wcześnie, aby fosfor i potas miały czas przemieścić się do optymalnej dla zbóż głębokości 20, 30 cm.

W ofercie firmy K+S znajdziecie Państwo nawozy potasowe oraz magnezowo-siarkowe. Jako źródło potasu polecamy produkt Korn-Kali, który jest wzbogacony o naturalny kizeryt, czyli siarczan magnezu o całkowitej rozpuszczalności w wodzie, a tylko takie składniki roślina jest w pełni wykorzystać. Również Epsotop firmy K+S jest produktem wytwarzanym z naturalnego kizerytu i stanowi jedyny na rynku siedmiowodny siarczan magnezu. Przy wyborze produktów do nawożenia oraz obliczaniu dawek pomocna jest aplikacja KALI-TOOLBOX.

Rekomendujemy jej stosowanie w każdym gospodarstwie. Publikujemy w niej solidną porcję wiedzy w postaci ciekawych artykułów. Zawarliśmy w niej również małą encyklopedię niedoborów, co poszerzy Państwa wiedzę i pomoże w szybki sposób zdiagnozować niedobory występujące na plantacji. Szczególnie należy pamiętać o odżywianiu dolistnym siarką i magnezem. Szczególnie ważne jest również nawożenie manganem i cynkiem. Mangan wpływa na poprawę przebiegu procesu fotosyntezy, a tym samym szybkość asymilacji cukrów, dzięki czemu roślina lepiej przetwarza azot i daje silny plon. Aplikację tych substancji rozpoczynamy już na jesieni a kończymy na zabiegach T2.

Odbieraj bezpłatne rekomendacje ekspertów dotyczące Twojej uprawy!

Dołącz do Nas:

Zapisz się już dziś i razem z Nami zbieraj rekordowe plony!