Rekordowe plony 2022!
RZEPAK
Uprawa rzepaku ozimego w naszym kraju od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie z tendencją lekkiego wzrostu. Powodów, dla których decydują się Państwo na siew tej uprawy jest kilka. Jednym z nich na pewno jest wysoka efektywność ekonomiczna. Osiągnięcie jej nie jest prostą sprawą i wymaga wielu działań już w okresie jesiennej wegetacji.
Klikając w poniższe ikony i wybierając zakres działań czy produktów poznacie Państwo nasze rekomendacje w zakresie tej uprawy.
GLEBA
Pierwsze decyzje i działania związane są już z przygotowaniem stanowiska. Rzepak dobrze plonuje na glebach o głębokiej warstwie ornej, o ile są utrzymane w wysokiej kulturze i zasobne w składniki pokarmowe. Pod rzepak nie nadają się gleby podmokłe i zakwaszone, suche piaski oraz torfy i mursze, na których może wymakać i wymarzać.
Najlepsze stanowisko dla rzepaku to gleba bogata w próchnicę , niezakwaszona, o przepuszczalnym podłożu. Długi palowy system korzeniowy rzepaku ma bardzo pozytywny wpływ na strukturę gleby, szczególnie tam, gdzie stosowane są uproszczenia uprawowe.
Należy też pamiętać o dostarczeniu do gleby odpowiednich nawozów. Ilość i skład zależy od zasobności danej gleby – zachęcamy zatem do badania gleby i ścisłego określenia zapotrzebowania Twojej gleby na składniki, z których część należy podać jeszcze przedsiewnie (głównie azot, fosfor i potas).
Artykuły:
DOBÓR ODMIAN
Następnym krokiem, któremu powinniśmy poświęcić sporo uwagi, jest wybór odmiany. Powszechnym w uprawie w naszym klimacie i najbardziej plonotwórczym jest rzepak ozimy.
Rzepak ozimy wysiewa się głównie w sierpniu. Warunki klimatyczne najszybciej pozwalają na to w rejonie północno-wschodnim Polski (ok. 15-go), nieco później, bo ok. 20-go w Polsce centralnej i pod koniec miesiąca w zachodniej.
Przedstawione portfolio to wyselekcjonowany zbiór, scharakteryzowany w ten sposób, aby można dokonać wyboru do indywidualnych warunków na polu.
- Ochrona fungicydowa i regulacja rzepaku wiosną
- Ochrona herbicydowa
- Regulacja i ochrona rzepaku wiosną – niezbędnik plantatora
- Recepta na regulację, ochronę fungicydową i odżywianie w uprawie rzepaku ozimego jesienią
- Recepta na jesienne zwalczanie chwastów dwuliściennych w uprawie rzepaku – technologia nalistno-doglebowa
- Recepta na ochronę rzepaku ozimego w fazie 2-4 liścia
- Dlaczego warto stosować adiuwant doglebowy?
- Recepta na doglebowe zwalczanie chwastów w rzepaku ozimym
- Czas na wapń w rzepaku!
- Regeneracja systemu korzeniowego
- Dobre przygotowanie rzepaku do zimy jest gwarancją efektywniejszego wznowienia wegetacji wiosną!
- Jak zapobiegać spadkowi plonowania rzepaku przy częstym jego udziale w płodozmianie?
- Stymulacja i odżywianie rzepaku kluczem do osiągania wysokich plonów!