Recepta na doglebowe zwalczanie chwastów w rzepaku ozimym

Zabieg herbicydowy to podstawa ochrony rzepaku ozimego. TYLKO JESIENNE APLIKACJE GWARANTUJĄ PEŁNE ZWALCZENIE CHWASTÓW. Jaką metodę zwalczania chwastów w rzepaku ozimym wybrać? Doglebową czy nalistną? Grupa Chemirol rekomenduje ochronę doglebową. CHRONIĄC RZEPAK PRZED CHWASTAMI DO 3 DNI PO SIEWIE, WPŁYWAMY NA LEPSZY ROZWÓJ ROŚLINY UPRAWNEJ I NAWET DO 30% WYŻSZY PLON niż przy zastosowaniu opcji powschodowej (nalistnej). Substancje doglebowe działają silniej na chwasty i dają możliwość skutecznej poprawki przy niepełnej efektywności wynikającej np. z przesuszenia gleby.

Stosując zabieg doglebowy, pamiętaj, że:

  • substancja aktywna musi związać się z glebą. Jeżeli jest sucho, zabieg wykonuj nad ranem lub w nocy, gdy wystąpi rosa.
  • zabieg będzie skuteczniejszy, jeżeli wykonasz go na wilgotną glebę. Warto wykorzystać niewielkie opady deszczu.
  • doglebowe (przedwschodowe) zwalczanie chwastów wykonujemy zazwyczaj do 3 dni po siewie.

 

Rekomendujemy zastosowanie najskuteczniejszej i najbezpieczniejszej technologii doglebowej, zwalczającej chwasty w uprawie rzepaku ozimego, opartej o mieszaninę następujących produktów:

  • Baristo 500 SC – 2 l/ha
  • Boa 360 CS – 0,2 l/ha lub Boa 480 EC – 0,15 l/ha
  • Mezzo 500 SC / Mezzo Plus 500 SC – 1 l/ha
  • SoilON – 0,4 l/ha

Zawarty w rozwiązaniu napropamid jest składnikiem produktu Baristo 500 SC, to substancja aktywna o silnym działaniu na komosę, chwasty rumianowate czy rdesty. Razem z pozostałymi produktami opcja ta wykazuje najwyższą skuteczność zwalczania takich chwastów, jak przytulia czepna, mak polny, fiołek polny, chaber bławatek, maruna bezwonna, rumian polny, wspomniana komosa biała oraz tasznik pospolity i tobołki polne.

Rolą adiuwantu doglebowego SoilON jest z kolei pełne wykorzystanie działania zastosowanych herbicydów, a dodatkowo ograniczanie zjawiska przebielenia rzepaku spowodowane zastosowaniem chlomazonu w formulacji EC.

Więcej informacji o adiuwantach znajdą Państwo w artykule: Dlaczego warto stosować adiuwant doglebowy?


Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz  przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.