Rekordowy plon - 12 ton!

Warunki z jakimi co roku przychodzi się zmagać rolnikom są zmienne i często zaskakujące. Natura ponownie pokazała, że jest nieprzewidywalna. Przez cały sezon 2021/2022 dynamicznie reagowaliśmy na zmienne czynniki i tworzyliśmy rekomendacje dla Was – naszych Klientów! Kilkoro z Was odwiedziliśmy wspólnie z niezależnym sędzią z Biura Rekordów i zmierzyliśmy tegoroczny plon! Kliknij i sprawdź, co wspólnie osiągnęliśmy w uprawie pszenicy ozimej!

Pszenica

Zboża ozime w naszym kraju stanowią zasadniczą część w strukturze zasiewów, a to przekłada się bezpośrednio na duży ich udział w przychodach gospodarstwa.

Działania, które podejmujemy w celu przygotowania stanowiska oraz pierwszy etap rozwoju ozimin, przypadający na okres jesienny, mają ogromne znaczenie i wpływ na końcowy sukces w trakcie żniw. Wszystkie nasze rekomendacje tworzymy z myślą o maksymalizacji wykorzystania potencjału Państwa upraw. Nasi specjaliści przygotowali rekomendacje, które ułatwią Państwu osiąganie rekordowych plonów.

GLEBA

Pszenica należy do roślin o największych wymaganiach glebowych i kultury rolnej – są one wyższe niż w przypadku innych zbóż. Jest to wynik stosunkowo słabo rozwiniętego systemu korzeniowego. Najlepsze plony uzyskuje się, uprawiając pszenicę na zasobnych w próchnicę i zdolnych do akumulacji wody glebach, o uregulowanym odczynie (pH w przedziale od 6,5 do 7,2). Gdy gleba jest zakwaszona, konieczne jest wapnowanie. Uprawiając pszenicę na słabszych gruntach, na przykład kompleksu żytniego dobrego (klasa IVa i IVb), należy zwrócić większą uwagę na dobór odmiany oraz odpowiednio zbilansowane nawożenie, które na gorszych glebach powinno być wyższe.

Należy też pamiętać, że chcąc uzyskiwać wysokie plony pszenicy, o dobrych parametrach jakościowych, nie powinno się stosować zbyt wielu uproszczeń i „oszczędnych technologii”, zwłaszcza w przypadku uprawy na słabszych glebach.

Artykuły:

DLACZEGO WARTO DBAĆ O ODPOWIEDNI ODCZYN GLEBY?

BAKTO KOMPLEKS

SŁOMA – NIEWYKORZYSTANY KAPITAŁ