Wiosenny zabieg regeneracyjny w zbożach

W pierwszym zabiegu odżywczym na plantacjach pszenicy, koniecznie zadbajmy o regenerację i rozbudowę systemu korzeniowego, a także poprawę wykorzystania azotu.

Na co zwrócić uwagę?
  • Faza krzewienia to kluczowy moment wegetacji, ponieważ liczba i jakość rozkrzewień determinuje wielkość i parametry jakościowe przyszłego plonu.
  • To także etap intensywnego rozwoju korzeni, ponieważ w następnej fazie strzelania w źdźbło, następuje kilkukrotny wzrost zapotrzebowania na azot.
  • Pszenica buduje płytki system korzeniowy – ok 85 % masy znajduje się w warstwie 0-20 cm, co może utrudniać pobieranie wody i składników pokarmowych, a także zwiększa wrażliwość na przymrozki.
  • Niska temperatura gleby wiosną istotnie ogranicza pobieranie fosforu – jednego z kluczowych pierwiastków na starcie wegetacji. Jest on głównym składnikiem związków energetycznych oraz uczestniczy w prawidłowym rozwoju korzenia i krzewieniu.

Najważniejsze mikroelementy w tej fazie:

  • Miedź, mangan, cynk– rola w przemianie związków azotowych, gospodarce hormonalnej oraz zwiększeniu odporności na patogeny.
  • Co więcej, cynk bierze udział w syntezie fitohormonów roślinnych auksyn, które wpływają na regenerację oraz rozwój systemu korzeniowego, a także mobilizują transport składników pokarmowych.
- chemirol zboze

Nasza rekomendacja:

Sprawdzonym rozwiązaniem w tej fazie jest Dynamic Cresco, który dzięki zawartości cynku w formie kwasu organicznego, w szybkim tempie przenika do rośliny zwiększając produkcję auksyn. Hormony te, pobudzają rozwój nowych korzeni, proces krzewienia oraz intensyfikują pobieranie i akumulacje składników. Co ważne, zabieg Dynamic Cresco można wykonywać od wczesnych etapów wzrostu, także w połączeniu z RSM, gdyż produkt przyswajany jest zarówno przez korzenie jak i liście.

Słabo dostępne w nieogrzanej glebie makro pierwiastki takie jak: fosfor, potas i azot wraz z mikroelementami, warto uzupełnić odpowiednio zbilansowanym dolistnym nawozem Opti Zboże. Natomiast startową dawkę niezbędnych mikroelementów, dostarczy wysokoskoncentrowany mikroelementowy nawóz Cropvit Premium 714. Zabezpieczy on najważniejsze procesy fizjologiczne oraz zwiększy wykorzystanie azotu.

Termin pierwszego odżywiania i regeneracji to także bardzo dobry moment na wykonanie zabiegu mikrobiologicznym produktem BlueN®. Bakterie Methylobacterium symbioticum, nie boją się wiosennych przymrozków, a aplikację przeprowadza się już od 5 °C.

Zabieg odżywczy z BlueN®, można wykonać solo, lub w połączeniu z zabiegiem fungicydowym i insektycydowym.

- chemirol produkty

Odbieraj bezpłatne rekomendacje ekspertów dotyczące Twojej uprawy!

Dołącz do Nas:

Zapisz się już dziś i razem z Nami zbieraj rekordowe plony!