Regeneracja rzepaku po wiosennych przymrozkach

Wahania temperatur wczesną wiosną, stanowią poważny problem dla rozhartowanych i pobudzonych do rozwoju plantacji rzepaku.

Aktualne zagrożenia:

 • Uszkodzenia organów nadziemnych i korzeni na skutek zamarzania wody w komórkach i przestrzeniach międzykomórkowych. Powstałe kryształki lodu uszkadzają strukturę komórek, co prowadzi  do całkowitego lub częściowego obumarcia.
 • Spadek aktywności korzenia oraz pobierania składników pokarmowych z zimnej gleby.
 • Utrudnienia w pobieraniu oraz przemianach azotu w kluczowych fazach rozwoju.
 • Zahamowanie wzrostu oraz pogłębienie deficytów pokarmowych, na skutek obniżenia podstawowych procesów fizjologicznych tj. fotosynteza i oddychanie.

Zatem, gdy warunki się poprawią, bądźmy  przygotowani na interwencyjny zabieg w celu:

 • ekspresowej regeneracji uszkodzeń,
 • poprawy wykorzystania azotu poprzez optymalizację transportu, gospodarki hormonalnej i enzymatycznej rośliny,
 • mobilizacji sytemu korzeniowego.

Warto pamiętać, że osłabione oraz wolniej przyrastające rośliny, są bardziej narażone na ataki ze strony szkodników, porażenie chorobami czy zachwaszczenie.

Przypomnijmy najważniejsze mikroskładniki potrzebne na tym etapie rzepakowi:

 • bor – regeneracja systemu oraz rozety ,
 • molibden – składnik enzymu reduktazy azotanowej, niezbędnej w procesie wbudowania azotu w struktury białkowe,
 • mangan, miedź, cynk – gospodarka azotowa, hormonalna, fotosynteza plus odporność na choroby,
 • ponadto cynk bierze udział w syntezie fitohormonów roślinnych auksyn, które wpływają na regenerację oraz rozwój systemu korzeniowego.
chemirol-rzepak

Sprawdzona technologia:

1. Naturamin-WSP

Zawarte w nim aminokwasy: seryna i prolina-są jednymi z najskuteczniejszych i  przebadanych substancji o  działaniu obronnym. Podane przez liść, w szybkim tempie wzmagają  procesy naprawcze bez nakładów energetycznych osłabionej rośliny. Poza tym, obecność tryptofanu poprzez szereg przemian,  wymusza pobieranie składników pokarmowych z gleby oraz regenerację i rozwój korzenia wraz z włośnikami. Natomiast, pozostałe aminokwasy w produkcie, wpłyną na syntezę chlorofilu oraz usprawnią procesy fotosyntezy, poprzez widoczny wzrost „zazielenienia” plantacji.

- regeneracja rzepaku naturamin wsp

2. Dynamic Cresco

To innowacyjne połączenie cynku z kwasem organicznym, w odróżnieniu od pozostałych produktów opartych na solach czy chelatach,  szybko i skutecznie przenika do rośliny także w niskich temperaturach. Zawarty w Dynamicu Crescu Amonowy Octan Cynku to niezbędny element w syntezie auksyn, indukujący procesy pobierania azotu wraz z pozostałymi pierwiastkami oraz odbudowę uszkodzonych tkanek, a także dalszy rozwój korzenia.

Ponadto, panujące obecnie w dużej części kraju, wysokie uwilgotnienie gleby, „rozleniwia” system korzeniowy do dalszego rozwoju. Uzasadnione jest więc wywieranie presji  dalszego rozwoju, bowiem zwiększy to szanse plantacji podczas ewentualnej suszy czy pobieranie pierwiastków z głębi profilu glebowego.

- regeneracja rzepaku dynamic cresco

3. Opti Rzepak, Cropvit Premium, Cropvit BMo

Niska temperatura gleby, ogranicza także pobranie fosforu – kluczowego składnika na starcie wegetacji. Dostarcza on roślinom niezbędną energię oraz  bierze udział w tworzeniu i wzroście korzeni.

Przygotowując zabieg regeneracyjny/odżywczy, pamiętajmy o zestawie najważniejszych mikroelementów. Odegrają one ważną rolę w „podkręceniu” mechanizmów naprawczych,  poprzez bezpośredni wpływ na kluczowe procesy fizjologiczne oraz metabolizm azotu.

- regeneracja rzepaku opti rzepak cropvit premium cropvit bmo

4. BlueN®

Dynamicznie rosnące zapotrzebowanie rzepaku na azot, jest wskazaniem do wykonania zabiegu BlueN®. Bakterie Methylobacterium symbioticum, działają w obecnych zakresach temperaturowych, pomimo lokalnych przymrozków, a zabieg można wykonywać już od temperatury 5° Pamiętajmy, że dla sprawnego wiązania azotu aplikację wykonujemy z kofaktorem żelazowo-molibdenowym.

- regeneracja rzepaku bluen

Nasza rekomendacja:

 • Naturamin WSP 0,3-0,5 kg/ha
 • Dynamic Cresco 0,8l/ha
 • Opti Rzepak 2-3 kg/ha
 • Cropvit Premim 0,5 l/ha
 • Cropvit BMo 1,5 l/ha
 • BlueN® 0,333 kg/ha+ Cropvit FeMo 0,1-0,2l/ha

Odbieraj bezpłatne rekomendacje ekspertów dotyczące Twojej uprawy!

Dołącz do Nas:

Zapisz się już dziś i razem z Nami zbieraj rekordowe plony!