Późny siew rzepaku i trudne wschody

Przedłużające się żniwa znacznie utrudniły odpowiednie przygotowanie gleby, co opóźniło siew rzepaku. Dodatkowo, w niektórych częściach kraju panowała susza podczas siewu albo zaraz po nim przyszły obfite deszcze. Jak pomóc rzepakowi, który został zasiany w późnym terminie i/lub ma problemy ze wschodami?

późny siew rzepaku

Trudne wschody rzepaku ozimego

Rzepak potrzebuje do kiełkowania niezbyt wilgotnej gleby, jednak czas jego wysiewu – w sierpniu, zwykle przypada na bardzo suchy okres. Dodatkowo po wcześniejszej uprawie zbóż słoma dodatkowo wysusza glebę. Przesuszenie nasion w fazie wschodu może doprowadzić do zamierania znaczącej części z nich oraz nierównomiernych wschodów i późniejszych trudności ze zbiorem.

Z drugiej strony miejscowo występujące silne opady utrudniały wymianę gazową, co niestety doprowadzało do obumarcia części kiełkujących roślin. Ponadto opady, które towarzyszyły na krótko po siewie rzepaku, a teraz słoneczna pogoda sprawiają, że na wierzchniej warstwie gleby tworzy się skorupa, która utrudnia przebicie się siewek na powierzchnię. Część z nich ma poskręcane łodyżki podliścieniowe, przyklejone liścienie do zbitej warstwy gleby albo są one pokryte warstwą piasku (zamulenie).

opóźniony siew rzepaku

W optymalnych warunkach biostymulację i nawożenie dolistne stosuje się od fazy 4. liścia rzepaku ozimego, jednak ze względu na trudne warunki (np. susza, opóźnione wschody) zabieg warto wykonać wcześniej. Ta ilość cieczy, która zostanie na roślinach skutecznie pobudzi je do wzrostu. Dodatkowo opóźniony siew rzepaku powoduje, że rośliny mają krótszy system korzeniowy, szybko wybijają w pędy kwiatowe, są bardziej wrażliwe na okresowe niedobory wody.

Jak pomóc roślinom rzepaku ozimego po opóźnionym siewie i trudnych wschodach?


  • Naturamin-WSP: stymuluje wzrost oraz chroni rośliny przed niekorzystnymi warunkami, pomaga w regeneracji roślin po wystąpieniu niekorzystnych warunków atmosferycznych, reguluje gospodarkę wodną i reakcje antystresowe.
  • Dynamic Cresco: eliminuje negatywne skutki nierównych wschodów, łagodzi skutki stresu wywołane przez środki ochrony roślin, suszę, przymrozki oraz inne negatywne czynniki, poprawia ukorzenienie roślin, powodując wzrost masy korzeniowej, poprawia zdrowotność roślin poprzez zwiększenie odporności.
  • Naturvital-Plus: promuje wzrost roślin i zwiększa żyzność gleby, poprawia pobieranie składników pokarmowych poprzez zwiększenie przepuszczalności membran korzeniowych, poprawia strukturę gleby oraz ją napowietrza, zwiększa pojemność wodną gleby, poprawia rozwój systemu korzeniowego oraz przyśpiesza wzrost młodych roślin, poprawia jakość i wielkość plonu, przytrzymuje makro- i mikroelementy w obrębie systemu korzeniowego.
wsparcie rzepaku po opóźnionym siewie

Odbieraj bezpłatne rekomendacje ekspertów dotyczące Twojej uprawy!

Dołącz do Nas:

Zapisz się już dziś i razem z Nami zbieraj rekordowe plony!