Dlaczego warto stosować adiuwant doglebowy?

Coraz częściej występujące okresy suszy podczas siewu zbóż czy rzepaku, czyli w okresie stosowania herbicydów doglebowych, w znacznym stopniu ograniczają działanie efektu chwastobójczego. Skuteczność herbicydów stosowanych doglebowo zależy przede wszystkim od wilgotności gleby.

Często również sytuacja pogodowa drastycznie się zmienia i po okresowej suszy następują ulewne deszcze, co również może wpłynąć negatywnie na działanie zaaplikowanego herbicydu. Substancja ta może zostać przemieszczona w głąb profilu glebowego, co na ogół wiąże się z pogorszeniem efektu chwastobójczego czy też objawami fitotoksyczności. Z najkorzystniejszą sytuacją mamy do czynienia, gdy substancja czynna znajduje się w glebie na poziomie 0-5 cm, co umożliwia kontakt z chwastem już podczas jego kiełkowania i skuteczne zahamowanie jego dalszego wzrostu. Zadowalającą skuteczność herbicydów doglebowych, w szczególności podczas niekorzystnych warunków pogodowych, otrzymamy wówczas, gdy do zabiegów zwalczania chwastów dodamy innowacyjny adiuwant doglebowy, spełniający wszystkie istotne funkcje.

Przykładem takiego specjalistycznego adiuwantu doglebowego jest SoilON. Warto sięgnąć po preparat SoilON w dawce 0,4-0,5 l/ha, przy wydatku cieczy 200-300 l.

 

Podczas suszy zmniejsza on parowanie cieczy opryskowej, a kiedy mamy do czynienia z opadami deszczu, zwiększa koncentrację herbicydu w wierzchniej warstwie gleby, utrudniając przenikanie substancji aktywnej w głąb profilu glebowego, co w konsekwencji zmniejsza lub nawet całkowicie eliminuje objawy fitotoksyczności na roślinie uprawnej, a dodatkowo poprawia skuteczność chwastobójczą preparatów doglebowych oraz zapobiega znoszeniu cieczy opryskowej w trakcie wykonywania zabiegu.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Odbieraj bezpłatne rekomendacje ekspertów dotyczące Twojej uprawy!

Dołącz do Nas:

Zapisz się już dziś i razem z Nami zbieraj rekordowe plony!