Ochrona herbicydowa rzepaku

Zwalczanie chwastów w rzepaku ozimym powinno być oparte głównie na zabiegach wykonanych jesienią, gdyż konkurencja ze strony chwastów już od wczesnych faz rozwojowych rzepaku bardzo mocno wpływa na obniżenie jego plonowania. Wiosną można również prowadzić zabiegi herbicydowe, ale w tym okresie zwalczanie chwastów powinno mieć wyłącznie charakter korekcyjny, jeśli z różnych powodów nie udało się skutecznie przeprowadzić zabiegu jesienią lub w razie wystąpienia zachwaszczenia wtórnego. Wybór substancji aktywnych dopuszczonych do wiosennego zwalczania chwastów dwuliściennych jest niewielki. Opierając się na naszych badaniach, rekomendujemy zastosowanie następujących produktów: Major 300 SL, który zawiera chlopyralid, i Zorro 300 SL, który zawiera pikloram.

Należy pamiętać, aby wiosenny zabieg herbicydowy w rzepaku wykonać do fazy BBCH 50, czyli do momentu, w którym pąki kwiatowe są jeszcze schowane w liściach okrywających.

- fot1

fot.: dr inż. Rafał Sobieszczański

- fot3

fot.: dr inż. Rafał Sobieszczański

- fot2

fot.: dr inż. Rafał Sobieszczański

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Odbieraj bezpłatne rekomendacje ekspertów dotyczące Twojej uprawy!

Dołącz do Nas:

Zapisz się już dziś i razem z Nami zbieraj rekordowe plony!