Wirtualne Warsztaty Polowe

Tytuł: ES Cesario odmiana rzepaku ozimego

Daniel Tadajewski z grupy Lidea Seeds Polska opowiada o odmianie ES Cesario.

ES Cesario to odmiana znana i lubiana przez wytrawnych hodowców. Jest odmianą wczesną, a w portfolio grupy Lidea Seeds jest odmianą najwcześniejszą. Dzięki temu ta odmiana może być siana nieco później. Ma bardzo mocny i bardzo wczesny wigor jesienny. Bardzo ładnie się rozwija. Pozwala to wysiać ją troszeczkę później.

Odmiana ES Cesario ma dobrą elongację jesienną szyjki korzeniowej. To sprawia, że ta odmiana doskonale broni się przed mrozami, pięknie rozwija rozetę (10-12 liści), pięknie zimuje i cechuje się doskonałą regeneracją uszkodzeń występujących po zimie.

Wcześniejsze kwitnienie to także wcześniejsze dojrzewanie i wczesny zbiór. Ułatwia to organizację pracy w czasie żniw. Jest to najwcześniej dojrzewająca odmiana rzepaku ozimego na rynku. Cechą, którą należy podkreślić, jest bardzo dobra odporność na suchą zgniliznę kapustnych. ES Cesario zawdzięcza ją obecności genu Rlm7.

Dzięki temu, że ES Cesario jest odmianą wczesną, mamy lepsze możliwości uprawy, szczególnie w latach trudnych. Ta odmiana bardzo ładnie dostosowuje się do panujących warunków klimatycznych.

Odmiana ta ma również szeroki wachlarz jeżeli chodzi o wymagania glebowe. Udaje się bardzo dobrze również na glebach słabych.

ES Cesario w związku z tym, że bardzo ładnie dopasowuje się do warunków, plasuje się w wyższej półce plonowania. W latach trudnych potrafi wykonać wynik 114% w stosunku do wzorca. W latach bardzo dobrych i dobrych osiąga wynik nawet na poziomie 140% wzorca. Daje to wynik od 40 do 50 decyton z hektara.

Cechą w dzisiejszych czasach coraz częściej rozpatrywaną przez hodowców jest zaolejenie. ES Cesario charakteryzuje się zaolejeniem nasion, sięgającym 48% zawartości tłuszczu w suchej masie.

Kolejną cechą wartą uwagi, która w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem, jest zawartość białka w masie beztłuszczowej nasion. ES Cesario charakteryzuje się wysoką zawartością białka, która kształtuje się na poziomie 38% zawartości białka w masie beztłuszczowej.

Ciekawą cechą ES Cesario jest to, że jest to odmiana niewysoka. Pozwala to na łatwiejsze wykonywanie zabiegów oraz łatwiejszy zbiór.

Najważniejsze walory ES Cesario to wczesny start, wczesne kwitnienie, wczesne plonowanie, wczesny zbiór i wcześniejsze pieniądze w kieszeni. Z ekonomicznego punktu widzenia ważne jest również, że jest to odmiana stabilna i wysoko plonująca.

Odbieraj bezpłatne rekomendacje ekspertów dotyczące Twojej uprawy!

Dołącz do Nas:

Zapisz się już dziś i razem z Nami zbieraj rekordowe plony!