Wirtualne Warsztaty Polowe

Tytuł: Kiedy chronić zboża przed chorobami grzybowymi?

Dr hab. Zuzanna Sawińska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podkreśla rolę lustracji stanu uprawy w podjęciu decyzji co do zasadności wykonywania danego zabiegu pielęgnacyjnego. Standardem jest zabieg T1, który wykonujemy po występującej ostatnimi laty długiej jesieni i łagodnej zimie. W takich warunkach pojawia się bardzo silna presja septoriozy i chorób podstawy źdźbła. Pierwszy zabieg wykonujemy w fazie pierwszego kolanka. Mniej więcej po około 3, 4 tygodniach przeprowadzamy lustrację stanu uprawy, obserwujemy warunki atmosferyczne i na tej podstawie podejmujemy decyzję co do terminu wykonania drugiego zabiegu. Może się okazać, że drugi zabieg będzie konieczny po 3 tygodniach od pierwszego zabiegu lub nawet po 1,5 miesiąca, czyli zabieg T2/T3 wykonujemy zależnie od warunków pogodowych. W rejonach, w których opady deszczu były mniejsze przerwa pomiędzy zabiegami będzie dłuższa, a w rejonach w których wystąpiły silniejsze opady będzie ona krótsza.

Na terenie Polski największa presja względem zbóż występuje ze strony mączniaka, chorób z grupy rdzy i na terenach z większą ilością opadów jest to septorioza. Mączniak bytuje na odmianach podatnych przez całą zimę i uaktywnia się na wiosnę. Jęczmień jest podatny na choroby z grupy rdzy. Aby uchronić go przed jej negatywnym wpływem należy wykonać opryski w okresie kłoszenia czy kwitnienia. Rdza atakuje również żyto i pszenżyto. Opryski w przypadku tych zbóż wykonujemy przed kwitnieniem i bezpośrednio po kwitnieniu. Wybierając substancje stosowane do oprysków kierujemy się lustracją pola i zmiennością substancji, aby uniknąć powstawania odporności na dany składnik. Z zabiegiem T2/T3 należy poczekać do momentu pełnego wykłoszenia wtedy ochronie podlega i kłos i liść flagowy. Należy jednak pamiętać, że ochrona utrzymuje się około 3 tygodni. W przypadku występowania w okresie tych 3 tygodni regularnych i intensywnych opadów konieczne będzie wykonanie zabiegu T3.

Proponujemy dwa systemy, system Optima składający się z dwóch zabiegów oraz system Perfecta składający się z 3 zabiegów. W tych systemach występuje produkt KIER 450 SC, który rekomendujemy do wykonania zabiegu T2. KIER 450 SC wykazuje działanie interwencyjne i zapobiegawcze. Dzięki wysokiej zawartości strobiluryny posiada również działanie stymulujące.

Odbieraj bezpłatne rekomendacje ekspertów dotyczące Twojej uprawy!

Dołącz do Nas:

Zapisz się już dziś i razem z Nami zbieraj rekordowe plony!