Wirtualne Warsztaty Polowe

Tytuł: KWS Morris, Lautetia ? odmiany jęczmienia ozimego

Znajdujemy się na pięknej plantacji jęczmienia ozimego odmiany KWS Morris. Niech będzie to okazją do przedstawienia odmian tego zboża, które znajdują w ofercie Chemirolu. Są to KWS Morris oraz Lautetia, która pochodzi z hodowli Saaten-Union.

Odmiana KWS Morris została zarejestrowana w roku 2020. Jest to obecnie najlepsza pod względem plonowania odmiana jęczmienia ozimego według COBORU. Plonuje na poziomie 104% wzorca roku 2020. Ma również inne cechy, które powodują, że znakomicie nadaje się do uprawy w warunkach polskich. Jest to przede wszystkim wysokość łanu, która wynosi poniżej 100 cm, czyli poniżej średniej dla odmian zarejestrowanych w Polsce. Cechuje ją piękny kłos oraz wyższa niż średnia odporność na wyleganie.

Porównując ją z odmianą Lautetia, można stwierdzić, że są to odmiany wbrew pozorom podobne. Lautetia należy do grupy odmian dwurzędowych, mimo to posiada podobną wczesność. Odmiana ta posiada wysokość łanu niższą niż KWS Morris o jakieś 10 cm, co przekłada się na zmniejszoną podatność na wyleganie. W polskich warunkach jest to bardzo istotne, ze względu na utrzymanie łanu i zabezpieczenie go przed wyleganiem. Odmiana Lautetia plonuje na poziomie 100% wzorca w roku 2020. Plonuje zatem na poziomie odmian wzorcowych, gdzie wzorzec stanowią odmiany tylko i wyłącznie sześciorzędowe. Biorąc pod uwagę wielolecie, wynik ten jest jeszcze lepszy, bo w granicach 101% wzorca. Jest to zatem odmiana dwurzędowa, która jest jednakowo wczesna jak odmiany sześciorzędowe i przewyższająca pod względem plonowania odmiany wzorcowe o kilka procent.

Grubość ziarna w przypadku obu odmian jest bardzo dobra i wynosi 45 MTS dla KWS Morris oraz 50 w przypadku odmiany Lautetia. Obydwie mają ziarno bardzo dobrej jakości. Znakomicie nadaje się do używania na paszę. 

Wszystkim klientom zainteresowanym jęczmieniem ozimym zapewniamy możliwość wyboru z oferty dwóch topowych pod względem plonowania odmian.

Odbieraj bezpłatne rekomendacje ekspertów dotyczące Twojej uprawy!

Dołącz do Nas:

Zapisz się już dziś i razem z Nami zbieraj rekordowe plony!