Wirtualne Warsztaty Polowe

Tytuł: Wiosenne odchwaszczanie zbóż

Chwasty zbóż ozimych zwalczamy głównie jesienią. Odchwaszczanie wiosenne wykonujemy wtedy, gdy z jakiegoś powodu nie zrobiliśmy tego jesienią lub gdy od początku zakładaliśmy odchwaszczanie sekwencyjne. Działania te wykonujemy oczywiście również na plantacjach jarych.

Wiosenne odchwaszczanie zbóż ozimych nie należy do prostych. Przed przystąpieniem do działania powinniśmy ocenić skład gatunkowy chwastów na plantacji, ich fazę rozwojową oraz fazę rozwojową ozimin. Dopiero na tej podstawie możemy dobrać odpowiednie preparaty o różnych mechanizmach działania. 

Jednym z ważniejszych aspektów odchwaszczania jest temperatura podczas wykonywania zabiegu jak i na kilka dni po nim. Stąd też wynika trudność – wiosenna pogoda jest bardzo zmienna. Dlatego też zazwyczaj rekomenduje się odchwaszczanie w okresie jesiennym. 

W przypadku konieczności wykonania zabiegów w okresie wiosennym należy je wykonać jak najszybciej, gdyż chwasty są bardzo silnym konkurentem dla roślin uprawnych. Wybrane przez nas rozwiązanie powinno mieć szerokie spektrum zwalczanych chwastów. Warto wybrać te preparaty, które zwalczają chwasty nawet w późniejszych okresach rozwojowych.

Na podstawie badań i wieloletnich doświadczeń wybraliśmy kilka rozwiązań. Pierwsze z nich łączy trzy preparaty, zawierające w sumie cztery substancje czynne. TOTO 75 SG odpowiada przede wszystkim za zwalczanie chwastów dwuliściennych, Rassel 100 SC zwalcza chwasty z rodziny krzyżowych czy rumianowatych, a preparat zawierający chlorotoluron zwalcza chwasty jednoliścienne. Rozwiązanie to charakteryzuje się niskimi wymaganiami temperaturowymi, posiada jednak jeden minus – zawartość chlorotoluronu ogranicza stosowanie po fazie końca krzewienia zbóż. Jeżeli jednak krzewienie się zakończy lub na polu występuje wyczyniec czy owies głuchy, trzeci preparat zamieniamy na Fanoxinn 100 EC.

Jeżeli zwalczamy wyłącznie z chwasty dwuliścienne warto zastosować Fundamentum 700 WG, który zawiera unikalne połączenie trzech substancji czynnych. Dzięki temu posiada bardzo szerokie spektrum zwalczanych chwastów. Produkt ten ma również szerokie okno stosowania przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa.

W przypadku chwastów jednoliściennych użyć można preparatu YODO 100 OD, który w połączeniu z Fundamentum 700 WG jest jednym z najtańszych rozwiązań kompleksowych.

Należy pamiętać, że wiosenne zwalczanie chwastów powinno być mocne i zdecydowane, z wykorzystaniem co najmniej dwóch substancji czynnych o różnych mechanizmach działania.

Odbieraj bezpłatne rekomendacje ekspertów dotyczące Twojej uprawy!

Dołącz do Nas:

Zapisz się już dziś i razem z Nami zbieraj rekordowe plony!