Wirtualne Warsztaty Polowe

Tytuł: Jesienne zwalczanie chwastów w rzepaku

Tuż przed zasiewami rzepaku pojawia się konieczność wyboru technologii w jakiej zostaną wykonane zabiegi herbicydowe. Do wyboru są:

  • zabiegi doglebowe,
  • zabiegi nalistne.

Technologia doglebowa: Technologia doglebowa jest skutecznym sposobem zwalczania chwastów, ale wymaga odpowiedniej wilgotności gleby i stosuje się ją tuż po siewie. W tej technologii warto zastosować nawet 3 różne substancje aktywne. Proponujemy następujące preparaty:

  • MezzoSuper 500 SC oparty o metazachlor,
  • BOA 360 CS oparty o chlomazon,
  • BARISTO 500 SC oparty o napropamid.

Preparaty te doskonale się nawzajem uzupełniają.  W takim zestawieniu BARISTO 500 SC doskonale radzi sobie ze zwalczaniem:

  • bodziszka drobnego,
  • samosiewów zbóż,
  • stokłosy,
  • życicy,
  • wyczyńca polnego.

Poważnym problemem jest zwalczanie uciążliwych traw w pszenicy. Zastosowanie preparatu BARISTO 500 SC już na etapie siewu rzepaku ograniczy problem występowania roślin jednoliściennych w roślinach następczych. Stosując napropamid otrzymujemy znacznie późniejsze i bardziej ujednolicone wschody samosiewów zbóż, dzięki czemu możliwe jest zwalczenie ich za pomocą tylko jednego zabiegu graminicydowego.

Metazachlor jest bardzo mobilny. W przypadku silnych deszczy, szybko przemieszcza się w głąb gleby nawet na głębokość do 18 cm. Chlomazon stabilizuje się na głębokości od 5 do 8 cm. Napropamid natomiast utrzymuje się w wierzchniej warstwie gleby na głębokości do 3 cm.

Wybierając technologię doglebową, pamiętajmy aby wykonywać zabiegi wtedy, gdy wilgotność gleby jest najwyższa, czyli późnym wieczorem, a nawet w nocy. Aby poprawić skuteczność zabiegów herbicydowych stosujmy preparaty łącznie z adiuwantami doglebowymi.

Technologia nalistna: Jeśli z jakiś powodów nie uda się zastosować doglebowej technologii zwalczania chwastów, możemy zastosować technologię nalistną. Proponujemy następujące preparaty:

  • MAJOR 300 SL zawierający chlopyralid, sprawdzający się doskonale w zwalczaniu chabra, ostrożenia i chwastów rumianowatych zarówno w rzepaku, buraku i zbożach,
  • ZORRO 300 Sl zawierający pikloram, najsilniejszy dostępny na rynku preparat do zwalczania przytulii czepnej w fazie nalistnej, przeznaczony do stosowania w niskiej dawce 80g/ha oraz bardzo bezpieczny dla środowiska,
  • MezzoSuper 500 SC zawierający metazachlor.

Wybierając takie zestawienie preparatów otrzymujemy działanie nalistne oraz doglebowe pochodzące od preparatu MezzoSuper 500 SC, który wykazuje skuteczność w obu technologiach, dzięki czemu chroni rzepak przed wtórnym zachwaszczeniem.

Stosując technologie nalistne należy pamiętać również o graminicydach, czyli o preparatach zwalczających chwasty jednoliścienne i samosiewy zbóż. W tym segmencie rynek jest zdominowany przez preparat zawierające chizalofop. Na szczególną uwagę zasługuje preparat Buster 100 EC. Jest to preparat niezwykle bezpieczny i skuteczny, dostępny w korzystnej cenie. Przeznaczony jest głównie do zwalczania samosiewów zbóż. W przypadku zwiększonej ilości chwastów i pojawienia się perzu polecamy preparat Rento 150 EC oparty o fluazyfop-P-butylowy. Działa on nieco wolniej, ale znacznie dłużej i charakteryzuje się wysoką skutecznością. Polecamy również LOGIK 240 EC, który jest przeznaczony do zwalczania samosiewów zbóż oraz uciążliwych traw, takich jak np. wyczyniec polny, który jest niezwykle trudny do wytępienia w roślinie następczej – pszenicy, którą siejemy po rzepaku.

Zabiegi herbicydowe są niezwykle ważne dla osiągania wysokich i bogatych plonów. Większość z nich wykonuje się już jesienią. Zwalczania chwastów nie należy odkładać na późniejsze terminy.

Odbieraj bezpłatne rekomendacje ekspertów dotyczące Twojej uprawy!

Dołącz do Nas:

Zapisz się już dziś i razem z Nami zbieraj rekordowe plony!