Wirtualne Warsztaty Polowe

Tytuł: Rzepak ozimy: Jesienne zabiegi fungicydowo-regulujące

Jesienne zabiegi fungicydowo-regulujące rzepak to podstawa wysokich i stabilnych plonów. Te zabiegi mają zupełnie inny cel niż zabiegi regulujące wiosną. Jesienią zależy nam przede wszystkim na:

  • bardzo silnym zakorzenieniu rzepaku i wytworzeniu długiego, palowego, systemu korzeniowego, który pozwoli na swobodne czerpanie wody i składników pokarmowych;
  • zapewnieniu rzepakowi ochrony przed suchą zgnilizną kapustnych, najgroźniejszym dla rzepaku patogenem, atakującym przede wszystkim jesienią;
  • regulacji pokroju rzepaku, czyli zadbaniu o jak najniższe osadzenie stożka wzrostu, aby właściwie przygotować rzepak do okresu zimowego spoczynku.

Bardzo dobry preparatem wspierającym rozwój systemu korzeniowego, jest preparat MEPIK 300 SL zawierający chlorek mepikwatu. MEPIK 300 SL zastosowany jesienią ma również właściwości regulacyjne. Nie ma jednak działania fungicydowego. Powinien być zatem stosowany w kombinacji z preparatem zawierającym triazol. Jeżeli mamy rzepaki silnie rosnące, mieszańcowe z bardzo silnym wigorem, wcześnie siane i na zasobnych stanowiskach, powinniśmy sięgnąć po metkonazol, czyli preparat X-MET 100 SL. W przypadku rzepaków o nieco mniejszej biomasie, ale wymagających silnej regulacji i ochrony fungicydowej, możemy sięgnąć po partnera do MEPIKu z zawartością tebukonazolu, czyli takie preparaty jak BUKAT 500 SC czy AMBROSSIO 500 SC.

Nie wszystkie rzepaki wymagają regulacji pokroju jesienią. Mamy na rynku wiele odmian karłowych, półkarłowych, ale też rzepaki późno siane. Takie rzepaki, które mają niską biomasę w trakcie zabiegu nie powinny być silnie skracane. Natomiast powinny być na pewno stymulowane do rozwoju silnego systemu korzeniowego, który zapewni dobre przezimowanie. Taki rzepak wymaga również bardzo silnej ochrony fungicydowej. Najlepiej sprawdzi się tutaj kombinacja preparatów oparta o MEPIK 300 SL w połączeniu z Dafne 250 EC zawierającym difenokonazol lub Porterem 250 EC.

Wysokie, rekordowe plony w rzepaku są możliwe przy zachowaniu zasad dobrej praktyki rolniczej. Ważny jest właściwy dobór odmiany do stanowiska i ochrona przed chwastami, szkodnikami i chorobami grzybowymi wprowadzona we właściwym czasie.

Odbieraj bezpłatne rekomendacje ekspertów dotyczące Twojej uprawy!

Dołącz do Nas:

Zapisz się już dziś i razem z Nami zbieraj rekordowe plony!