Wirtualne Warsztaty Polowe

Tytuł: Rzepak ozimy Michalów

Gospodarstwo państwa Zamojskich mieści się w Michalowie na Zamojszczyźnie. Ma powierzchnię ok. 500ha. Występują w nim głównie gleby od klasy I do III. W gospodarstwie tym rzepak posiany jest na glebach II klasy.

Rzepak siany był 22.08.2019 w obsadzie około 45 roślin/m2. W gospodarstwie stosowane są produkty poprawiające strukturę gleby i uwalniające związki w niej zablokowane, dzięki czemu zasobność gleby jest dość wysoka. Na podstawie badań gleby przygotowano schemat nawożenia. Jesienią podano 28kg azotu, 70kg fosforu oraz 105kg potasu, natomiast wiosną podane zostało 128kg azotu. Ze względu na pogodę jesienią zastosowane zostały również dwa zabiegi fungicydowe. Wiosenne podanie azotu zostało wykonane dość szybko, aby rzepak wykorzystał wodę zgromadzoną w glebie. W terminie wykonano zabiegi regulacji, grzybobójcze, owadobójcze i dokarmiania dolistnego.

Około 20 kwietnia rzepak zaczął kwitnąć, zastosowano wtedy zabieg fungicydowy preparatem Kier wraz z ochroną insektycydową.

Dzięki tym działaniom właściciele uprawy są zadowoleni z jej stanu. Zastanawiamy się nad terminem wykonania zabiegu sklejania rzepaku aby utrzymać potencjał rzepaku do zbioru.

Odbieraj bezpłatne rekomendacje ekspertów dotyczące Twojej uprawy!

Dołącz do Nas:

Zapisz się już dziś i razem z Nami zbieraj rekordowe plony!