Wirtualne Warsztaty Polowe

Tytuł: Wiosenne zabiegi fungicydowo-regulacyjne

Wiosenny zabieg fungicydowo-regulacyjny wykonujemy w fazie strzelania rzepaku w pęd. Ten zabieg ochronny pozwala przytrzymać pęd główny i umożliwić pędom bocznym równoczesne z nim dojrzewanie. Czas wykonania omawianego zabiegu będzie zależał od tego w jaki sposób przezimowała plantacja. Na plantacji, która przezimowała gorzej trzeba ten zabieg wykonać wtedy, gdy pęd główny wzrośnie na wysokość 10 – 15 cm. Na plantacji, która przezimowała dobrze możemy go przeprowadzić, kiedy pęd główny osiągnie wysokość 20 a nawet 25 cm. Dzięki zabiegowi regulacji uzyskujemy głównie równy wzrost rzepaku a w konsekwencji równe dojście do momentu zbioru. Ma on także znaczenie w zapobieganiu wylegania roślin ponieważ skraca pęd główny oraz chroni rośliny przed chorobami grzybowymi typu sucha zgnilizna, które mogą osłabiać strukturę łodygi rzepaku.

Sucha zgnilizna roślin kapustnych atakuje rzepak już od jesieni. Może pojawić się na liściach, przechodzić do łodygi a nawet do łuszczyn. Produkty, które wybieramy do wiosennej ochrony fungicydowej powinny charakteryzować się wysoką skutecznością w zwalczaniu tego patogenu. Pierwsza technologia polecana jest na plantacje, które bardzo dobrze przezimowały. Na prezentowanej w filmie plantacji zastosowano 3 produkty. Dwa o działaniu fungicydowo-regulacyjnym. Produkt Porter 250 EC zawiera difenokonazol. Natomiast X-MET 100 SL zawiera metkonazol. Oba te produkty działają silnie grzybobójczo. Dodatkowo zastosowano również MEPIK 300 SL, zawierający chlorek mepkiwatu, który uzupełnia działanie regulujące i wpływa korzystnie na rozwój systemy korzeniowego. Zabieg fungicydowo-regulacyjny można wzbogacić o biostymulatory, nawozy dolistne i insektycydy, ponieważ wykorzystanie takiej mieszanki jest możliwe do zawarcia w jednym zbiorniku opryskiwacza.

Druga technologia jest bardziej standardowa i zawiera 2 produkty. X-MET 100 SL, który ma bardzo silne działanie regulujące i Porter 250 CE, który jest fungicydem najsilniej działającym na suchą zgniliznę roślin kapustnych. Dwie inne, wiosenne choroby rzepaku, o których należy bezwzględnie pamiętać to zgnilizna twardzikowa oraz czerń krzyżowa. Zabiegi ochronne przed zgnilizną twardzikową wykonujemy w fazie zielonego pąka jeżeli rzepak przypada na tym samym polu co 2, 3 lata lub w fazie opadania płatków kwiatowych, jeśli rzepak siejemy co 4, 5 lat. Dobrym produktem do tego celu jest KIER 450 SC, który zawiera difenokonazol, tebukonazol oraz azostryksobinę. Jeżeli zauważymy objawy zgnilizny twardzikowej na łodygach rzepaku będzie już za późno na zabieg fungicydowy dlatego takie zabiegi należy przeprowadzać prewencyjnie.

Odbieraj bezpłatne rekomendacje ekspertów dotyczące Twojej uprawy!

Dołącz do Nas:

Zapisz się już dziś i razem z Nami zbieraj rekordowe plony!