Zdobycie nowego rekordu Polski w uprawie buraka cukrowego – słodki sukces na Polach Polski

137,25 t/ha o polaryzacji 16% to nowy Rekord Polski! To historyczne wydarzenie nie tylko podkreśla umiejętności naszych Rolników, ale również rzuca światło na potencjał produkcji tego słodkiego surowca.

W dniu 28 października 2023 r., na terenie gospodarstwa rolnego Państwa Justyny i Przemysława Galas, w asyście sędziego z Biura Rekordów, osiągnięto niesamowity sukces, ustanawiając nowy Rekord Polski w uprawie buraka cukrowego. Plon, jaki zebrano wyniósł 137,25 t/ha w przeliczeniu na polaryzację 16%. Osiągnięty wynik nie tylko przerósł oczekiwania samych Gospodarzy, ale także stanowi inspirację dla innych rolników, aby dążyć do maksymalizacji zbiorów i stosować nowoczesne metody uprawy. Tajemnica tego sukcesu leży nie tylko w ciężkiej pracy, ale także w zastosowaniu indywidualnie dobranej technologii w ramach programu „Idę po Rekord” prowadzonego przez Grupę Chemirol.

rekord plonu buraka cukrowego

W Łagwach w województwie wielkopolskim, pod koniec października, odbyły się żniwa buraka cukrowego. Po zebraniu plonu, korzenie zostały przetransportowane do Cukrowni w Opalenicy, gdzie dokonano pomiaru zawartości cukru oraz ważenia. Plon netto II buraka cukrowego (po oczyszczeniu), dostarczonego do cukrowni w dniu 28.10.2023 r, wyniósł 140,27 t/ha, przy polaryzacji 15,7%. Warto zauważyć, że dotychczasowy Rekord Polski wynosił 112,11 t/ha i również osiągnął go Klient firmy Chemirol.  Aby porównać wyniki , tegoroczny plon został przeliczony na polaryzację 16%, co dało wartość 137,25 t/ha, tym samym został pobity rekord z minionego roku.

Podczas całego procesu od zbioru poprzez transport buraków do cukrowni obecny był niezależny sędzia z Biura Rekordów, który potwierdził osiągnięty wynik! 

Trudne warunki uprawy buraka cukrowego

Tegoroczne warunki uprawy buraka cukrowego były wymagające. W marcu 2023 roku wystąpiły opady deszczu oraz niskie temperatury, co spowodowało opóźnienie zasiewów. W tym sezonie na terenie całego kraju występowała duża presja chwościka buraka. W przypadku gospodarstwa rolnego Państwa Galas, którzy od lat współpracują z Grupą Chemirol, przystąpienie do programu „Idę po Rekord” zaowocowało opanowaniem presji chorób i szkodników oraz wspomaganiem zdrowotności roślin dzięki technologii prowadzenia uprawy dostarczonej właśnie w ramach doradczego programu. Uzyskany wynik potwierdza skuteczność zarówno ochrony, jak i odżywienia roślin rekomendowanego przez ekspertów z Grupy Chemirol. 

Technologię ochrony na rekordową plantację dostarczyła firma Innvigo sp. z o.o. od wielu lat oferuje rolnikom produkty w tym segmencie. Natomiast w zakresie odżywiania, biostymulacji i biokontroli, a także stosowania adiuwantów, Gospodarz wykorzystał produkty dostępne wyłącznie w ofercie PUH „Chemirol” sp. z o.o. Warto zaznaczyć, że cała uprawa w fazie 6-8 liści została objęta zabiegiem BlueN®, dzięki czemu azot z powietrza był dostarczany roślinie systematycznie w trakcie całego okresu rozwoju uprawy. Dla uzyskania pełnej efektywności stosowanych produktów do tworzenia mieszanin zbiornikowych używano kondycjonera wody Stablix pH, z kolei skuteczność zabiegów ochrony wspierał Asystent+.  

– Nasza rodzina jest związana z rolnictwem, od wielu lat. Gospodarstwo przekazywane jest z pokolenia na pokolenie, a uprawa buraków jest rodzinną tradycją. Uprawiał je mój dziadek, ojciec, a teraz ja. Burak cukrowy to bardzo wymagająca roślina, która wymaga odpowiednio przygotowanego stanowiska
i nowoczesnych metod agrotechnicznych począwszy od uprawy gleby, po nawożenie i ochronę. Gospodarstwo cały czas się rozwija, aktualnie uprawiam 250 ha, gdzie buraki cukrowe w tym roku były na powierzchni 40 ha, a w przyszłym planuję 60 ha. Pozostałe uprawy to pszenica 70 ha, ziemniaki 60 ha oraz warzywa: cebula, marchew, por i burak ćwikłowy. Zawsze staram się być na bieżąco z nowymi technologiami i rozwiązaniami, dzięki którym mogę poprawić wydajność i jakość moich plonów. Dlatego zdecydowałem się na skorzystanie z usług doradczych, które oferuje firma Chemirol w ramach programu „Idę po Rekord”. Cieszę się z ustanowienia nowego rekordu zwłaszcza w tym wymagającym sezonie.
– powiedział właściciel gospodarstwa Przemysław Galas. 

burak cukrowy chemirol

„Idę po Rekord” – zyskaj rekordowe plony buraka cukrowego!

Program doradczy „Idę po Rekord” istnieje na rynku od ponad dwóch lat i zyskuje coraz większe zaufanie rolników. Jego celem jest umożliwienie Klientom spółki dostępu do autorskich metod maksymalizacji produkcji rolnej. Program jest przygotowany dla upraw takich jak rzepak, pszenica, kukurydza i burak cukrowy. Co ważne, program jest darmowy, więc każdy Rolnik może  się do niego zapisać i na bieżąco otrzymywać autorskie recepty, umożliwiające optymalizację produkcji rolnej. Zapisy odbywają się za pośrednictwem strony internetowej www.ideporekord.pl 

– Tegoroczne warunki uprawy buraka cukrowego były bardzo wymagające dla wielu plantatorów. Najpierw zimna i mokra wiosna często uniemożliwiały terminowy siew. W kraju wielu rolników borykało się z problemami wodnymi; zaskorupiająca się gleba oraz wiosenne przymrozki negatywnie wpływały na początkowy rozwój młodych roślin. Później duża presja ze strony patogenów wymagała szczególnej uwagi, tym bardziej jestem bardzo zadowolony z osiągnięcia Pana Przemysława Galasa, który poprawił dotychczasowy rekord plonowania buraków cukrowych w Polsce. To niezwykły sukces, który świadczy o wysokim poziomie wiedzy i umiejętności rolnika, a także o skuteczności naszej dotychczasowej współpracy w ramach programu „Idę po Rekord”. Poprzez doradztwo i indywidualne podejście do danego gospodarstwa, kompleksowo wspieramy naszych klientów w całym procesie prowadzenia upraw. Stosując nowoczesne rozwiązania m.in. mikrobiologiczne takie jak BlueN® wierzę, że wspólnie z Panem Przemkiem, będziemy uzyskiwać satysfakcjonujące wyniki również w innych uprawach – powiedział Piotr Smolarek z PUH „Chemirol” sp. z o.o. 

burak cukrowy

Podczas pomiarów rekordowych zbiorów u rolników, Chemirol korzysta z obecności sędziego z Biura Rekordów, które certyfikuje rekordy w naszym kraju prawie od 10 lat. Firma ta posiada również olbrzymi dorobek w zakresie rekordów Guinnesa, o których więcej można przeczytać na stronie biurorekordow.pl. 

Firma Chemirol realizując swoją misję bycia partnerem i doradcą w rolnictwie, każdego dnia stoi u boku rolników, a wyniki osiągnięte w ramach programu „Idę po Rekord” potwierdzają, że innowacyjne podejście, ciągły rozwój w zakresie metod ochrony plantacji oraz otwartość na mikrobiologię przynosi widoczne, a nawet rekordowe efekty.

Odbieraj bezpłatne rekomendacje ekspertów dotyczące Twojej uprawy!

Dołącz do Nas:

Zapisz się już dziś i razem z Nami zbieraj rekordowe plony!