Dobrze przygotowane jesienią uprawy ozime będą łatwiej znosiły wszystkie stresy związane ze okresem spoczynku zimowego. Tutaj ważną rolę odgrywa nawożenie roślin. W procesie tym kluczową rolę odgrywa optymalne dobranie nawozów użytych przy nawożeniu startowym. Rzepak jest rośliną bardzo wymagającą jeśli chodzi o składniki pokarmowe. Aby wyprodukować 1 tonę nasion potrzebuje on około 25 kg fosforu i 80 kg potasu, zatem idealny nawóz powinien w składzie zawierać odpowiedni stosunek fosforu do potasu (1:2 części). Optymalnym wyborem będzie zastosowanie nawozu wieloskładnikowego o dużej zawartości potasu z dodatkiem mikroelementów – nawozu ChemiPower. Zawiera on 6% azotu w formie amonowej oraz 35% potasu w postaci tlenku rozpuszczalnego w wodzie. Optymalna zawartość fosforu pozytywnie wpływa na ukorzenienie rzepaku, dzięki czemu roślina jest dobrze zaopatrzona w pozostałe niezbędne składniki pokarmowe. Co ważne – zawarty w nawozie fosfor jest szybko dostępny, zatem rośliny będą miały zapewniony bardzo dobry start jesienny. Nawóz ten zawiera również bardzo ważne mikroelementy – cynk i bor, które pozytywnie wpływają na rozbudowę systemu korzeniowego.
W ostatnim czasie zauważyć można wzrost popularności nawożenia ultrazlokalizowanego, które polega na jednoczesnym wysiewaniu nasion razem z nawozem. Wykorzystywane do tego nawozy muszą mieć odpowiednią postać – mikrogranulatu. Ten sposób nawożenia sprawia, że granule nawozu od samego początku wzrostu roślin udostępniają im najważniejsze składniki odżywcze. Ważne jest odpowiednie dawkowanie nawozu, które powinno oscylować w okolicach 15-25 kg w zależności od uprawy, spodziewanego plonu czy stanowiska. Nawożenie ultrazlokalizowane stosowane jest najczęściej w uprawie kukurydzy, buraka, rzepaku ale także warzyw, ziemniaków czy zbóż. Nawóz trafia w bliskie sąsiedztwo nasion czy ziarniaków, co przekłada się na wyższą koncentrację i efektywność przekazywania składników pokarmowych. Do nawożenia ultrazlokalizowanego przeznaczony jest specjalny nawóz ChemiStart Plus. W składzie zawiera 18% azotu (z czego 10,9% w formie amonowej), którego kompozycja jest bezpieczna dla systemu korzeniowego i korzystnie wpływa na roślinę. Oprócz tego nawóz zawiera 24% fosforu, z czego 21,5% w formie rozpuszczalnej w wodzie, szybko dostępnej dla roślin. Zawiera także 5% potasu w formie siarczanowej oraz cynk, mangan i żelazo.
Warto pamiętać, że nawożenie jest jednym z ważniejszych czynników, które decydują o sukcesie upraw ozimych. Dobór odpowiedniego nawozu jest zatem niezwykle istotny.